Коротко і по суті: як виділити головне і не розпорошуватися (огляд книги)

admin
Поділитись

Привіт! У тебе було колись відчуття розпорошення і неможливість виділити головне? Коли в тебе дуже багато справ, ти дуже виснажуєшся, завжди зайнятий/та і при цьому, нічого не встигаєш. При цьому ти звісно хочеш усім допомогти, хочеш скрізь встигнути і не розумієш, чому нічого не виходить.

Сьогодні ми будемо говорити про поняття фокусу, про те, як виділяти головне в житті на ньому фокусуватися, як вчитися казані ні неважливому, як вчитися не розсіювати свою енергію, а робити її продуктивним променем в одному напрямку.

Також будемо говорити, чому не здійснюються твої новорічні обіцянки, чому шкідливе нереалістичне планування і чим небезпечне бажання встигнути все.

Ми живемо у світі мільйонів можливостей: кожного дня тобі падають у поштову скриньку, в стрічку фейсбук та інстаграм купа цікавих подій, ідей, класних штук, які відразу хочеться придбати, купа чиїхось цілей чи промоакцій…. і фокусуючись на цій круговерті повідомлень і запрошень, ти починаєш хотіти все і відразу, бігти не знаєш куди, бути десь, де можливо тобі і не потрібно бути, говорити про те і з тим, що тебе не цікавить…. Але ти втягуєшся в режим постійної зайнятості, адже ти звик/ла, що твій графік завжди на 100% заповнений на тижні вперед, що тобі завжди є куди піти чи з ким зустрітись… Це поступово переростає в залежність постійної зайнятості, навіть якщо вона є безцільною. Тобто, своєї зайнятістю ти фактично тікаєш від тої реальності, де в тебе немає мети життя, де є самотність і нерозуміння себе…

Я теж з таким зустрічалася і розумію, наскільки це є відчуттям, що спустошує.

Сьогодні ж ми говоримо про книгу, яка показує інший шлях, шлях “протистояння бажанню встигнути усе”. Тих, хто дотримується шляху “КОРОТКО і ПО СУТІ”  (електронна>>>>)називають есенціалістами. І власне у них ми будемо вчитися. Почнемо?

Шлях есенціаліста – це не новорічні обіцянки частіше казати “ні”, не усунення зайвого з поштової скриньки, не формування нової стратегії тайм-менеджменту. Це вміння постійно зупинятися і запитувати себе “Чи тим я займаюсь?”. У нас набагато менше часу і ресурсів, ніж можливостей у світі і варіантів занять. І хоча багато з них – привабливі або навіть дуже привабливі, більшість із них фактично незначні і тільки декілька – важливі.

Суть есенціалізму – не займатися всім; його суть – займатись необхідним. Це не означає менше працювати. Це означає мудро інвестувати свій час та енергію, аби бути найефективнішими у найважливіших справах.

На малюнку вище добре видно різницю між есенціалістом і не-есенціалістом. В обох варіантах докладено однакову кількість зусиль. На лівому зображенні ця енергія подрібнюється на багато різних активностей. Врешті ми незадоволені результатом – бо просуваєтеся по міліметру в мільйонах напрямків. На правому зображенні енергія спрямована всього в декілька напрямків. Отож, коли ми інвестуємо в невелику кількість занять, результат задовольняє нас: ми істотно прогресуємо в тому, що для нас найважливіше.

Іти шляхом есенціаліста – означає відкинути саму ідею, що ми можемо все. Натомість слід іти на справжні компроміси та приймати складні рішення. У багатьох випадках ми можемо навчитись приймати такі рішення, за допомогою яких автоматично вирішаться тисячі інших майбутніх спірних моментів – відтак нам не доведеться потерпати і знову й знову ставити собі одні й ті самі питання.

Іти шляхом есенціаліста – це бути творцем свого життя, а не жити за стандартними налаштуваннями. Есенціаліст не приймає рішення поспіхом – він зважено відділяє кукіль від пшениці, позбувається неважливого, а тоді позбувається і перешкод, щоби шлях до важливої мети був певним і рівним.

Чому не-есенціалізм – усюди

Забагато варіантів

Усі ми бачили, як за останнє десятиліття кількість варіантів вибору експоненційно зросла. Але у розпалі цього процесу – і, можливо, через нього – ви втратили з поля зору найважливіше. Пітер Друкер сказав: “Скоріш за все, через декілька сотень років, коли історію нашого часу можна буде побачити у довгостроковій перспективі, історики вважатимуть найважливішим не технології, не інтернет, не онлайн-торгівлю. Вони писатимуть про безпрецедентну зміну умов життя людини. Вперше в історії – буквально – вибір має багато людей, і їх кількість постійно зростає. Вперше в історії вони повинні відповідати за себе. І суспільство до цього зовсім не готове.”

Недисципліноване прагнення до більшого

Частково ми не готові до цього тому, бо вперше в історії маємо стільки варіантів вибору, що не можемо з ними впоратися. Ми більше не вміємо відфільтровувати важливе від неважливого. Психологи називають це “втомою від прийняття рішення”: що більше рішень ми змушені приймати, то більше зменшується їхня якість.

Забагато соціального тиску

Не тільки експоненційно зросла кількість можливих варіантів – зовнішні фактори впливають на наші рішення також значно частіше і значно сильніше. І хоча вже багато сказано й написано про наше постійне перебування “в мережі” і про те, наскільки може відволікати це інформаційне перевантаження, є важливіше питання: через те, що ми постійно “на зв’язку”, зросла сила соціального тиску. Межа між нами самими та чужою думкою щодо того, на чому нам потрібно зосередитись стерлася. Це не просто інформаційне перевантаження, це перевантаження різними кутами зору.

Ідея, що можна мати все

Ідея, що ми можемо мати все і займатися всім, – не нова. Цей міф нав’язували так довго, що я переконаний: ним інфіковані практично всі на планеті… Коли ми намагаємося одразу все зробити і все отримати, ми починаємо йти на компроміси в тому, у чому ніколи компромісу не шукали б. Якщо ми не будемо обдумано обирати, на чому зосередити свою енергію і чому віддати свій час, інші люди – оберуть це за нас.

Здатність обирати – це те, що робить нас людьми (Мадлен Ленгль)

Отакий початок тижня і такий початок книги. Як вам? Мені ця книга дуже запала, бо вона є дуже актуальною зараз.

Написати ще одну частину огляду? Якщо ти “за” – пиши в коментарях “+”


Долучайтеся у  Спільноту Натхнення, де зможете знайти більше free роздруківок та майстер-класів для розвитку та здійснення мети!

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.