100 днів відмов та 8 порад як не боятися слова “Ні” від Цзя Цзяна

Сафроньєва Галина
Поділитись

Вчорашній обід був типовим — я готувалася до уроків англійської, пила чай і за звичкою зайшла на пошту, аби перевірити, чи немає нових листів від учнів. Зіниці розширилися і по тілу пробіг мороз, коли побачила у папці “Вхідні” запрошення на співбесіду від однієї школи англійської мови (що колись видавалося для мене нездійсненною мрією). “Вони таки тобі відписали”, — десь у підсвідомості пролунав голос. “Але не думай, що ти зможеш пройти наступний етап відбору”, — відповів внутрішній критик. І  наче за помахом чарівної палички  з’явилося величезне відчуття страху перед відмовою. Таке до болю знайоме, адже воно було зі мною більшість життя. Однак, цього разу я чітко вирішила: не дам йому можливості пустити коріння. Хіба ж даремно я вже вдруге перечитувала книгу “Як не боятися відмов та рушити до мети” Цзя Цзяна.

Її можна рекомендувати усім без винятку: школярам, випускникам вишів, мамам у декреті, поважним керівникам, власникам бізнесів і фрилансерам, що зараз відпочивають десь у теплих краях. Адже тема, яку він розкриває у своїй книзі, в українських реаліях не є проговореною.

Експерти з фейсбуку чи інстаграму пропонують нам прокачати свої навички, навчитися писати, як Бредбері, планувати, як Ейзенгауер чи ставити амбітні цілі, як Маск. При цьому ніхто не говорить про те, яким рушійним може бути всього лише один страх перед відмовою. Хай би якими глобальними планами ми себе не оточували, він завжди буде ходити за нами тінню. Але чи будемо піддаватися ми йому, чи дамо відсіч — надважливе запитання, відповідь на яке сьогодні спробуємо знайти.

Цзя Цзян, автор книги “Як не боятися відмов та рушити до мети”

Цзя Цзян — майстер з одержання відмов, який сам став ініціатором більшості із них, аби привчити себе до слова “ні”. Упродовж ста днів він проводив експеримент із відмовами, адже просив людей про неможливе: позичити в незнайомця 100 доларів, знайти престижну роботу на один день, посадити квітку на чужому подвір’ї або ж зробити стрижку перукарю. Здавалося б, навіщо йому такі непересічні речі? Чому він просить про те, що із впевненістю 100% не відбудеться? Виявляється, що все не настільки песимістично, як можна прогнозувати. І, зрештою, навіть найшаленіші ідеї мають здатність втілюватися! Тож які уроки сьогодні автор може запропонувати кожному із нас? Про що варто пам’ятати, коли ми потрапляємо у полон страху? Одразу перепрошую за величезну кількість слів “відмова” у тексті. Тут без них ніяк!

8 порад, після яких з’являється імунітет до відмов

1. Зрозумійте, що відмова — це думка того, хто нам відмовляє. На неї впливають історичний і культурний контекст, різноманітні психологічні чинники. Згадайте, наприклад, як колись у дитинстві батьки відмовляли вам у перегляді мультиків лише через те, що мали поганий настрій. Було таке? Тож відмова більше говорить про того, хто відмовляє, а не кому відмовляють.

2. Після того, як ви почули “ні”, не спішіть втікати геть. Запитайте “чому”? Підтримуйте розмову з вашим співбесідником. Зрештою, можливо, вам вдасться таки зрозуміти мотиви іншої людини та змінити їх? Цзя Цзян пише: “У кожного рішення, яке приймають люди, є причина — або логічна й продумана, або емоційна й спонтанна. Якщо вам відома причина відмови, це може допомогти пом’якшити біль, який ви відчули б в іншому випадку, чи навіть узагалі позбулися цього болю”. Тож відповідь на запитання “чому?” може стати для вас можливістю наступного разу покращити своє прохання.

3. У відмови є число. Що Цзя Цзян має тут на увазі? Якщо кожен, хто отримує відмови, дістане достатню їхню кількість, то неодмінно перетворить “ні” на “так”. Тут пригадую власний приклад із життя: майже чотири роки поспіль я подавалася на волонтерські можливості за кордоном, але отримувала відмови або повне ігнорування. Зрештою, після тринадцятого чи п’ятнадцятого “ні”, мені прийшло омріяне підтвердження моєї участі. Тож мої стосунки з відмовами тривали чотири роки, а як довго готові боротися ви?

4. Тільки ви визначаєте, чим стане для вас відмова. Хтось після невдалої розмови з керівництвом може розчаруватися в роботі і вирішити її покинути. А хтось інший сприйме цю ситуацію як стимул до розвитку і наступного разу краще підготується до бесіди. Якщо ви хочете отримати підбадьорення після невдачі, то подивіться на Ютубі промову Майкла Джордана, коли його приймали до Зали слави баскетболу. Ви будете здивовані його історією відмов.

Подолайте свої страхи — пройдіть цей майстер-клас

img

5. Можливо, ви обрали хибну аудиторію? Насправді як зазначає Цзя Цзян, інколи він просто вибирав не тих людей, яким висловлював прохання. Тож потрібно знайти найбільш сприятливу аудиторію, аби збільшити шанси на згоду.

6. Відмова не є об’єктивною думкою про цінність вашої ідеї. Автор згадує найвідоміші приклади з історії, коли з видатних вчених, філософів, митців глузували інші, вважаючи їхні ідеї єрессю: “Тоді, коли настає час креативності, її зазвичай зустрічають відмовою, бо та часто підриває порядок і правила. Саме тому не існувало жодної ідеї, що змінила світ, яка б від початку здобула всезагальну підтримку”. Сподіваюся, що останнє речення вас надихне по-особливому взятися за нові плани і рушити вперед!

7. Після кількох відмов ви стаєте набагато сміливішими! Цзя Цзян настільки вміло вправлявся у мистецтві відмов, що вже навіть приготував план інтерв’ю із тодішнім президентом Бараком Обамою. І це при тому, що буквально кілька місяців тому він боявся позичити грошей у незнайомця! Що з того вийшло? Не хочу спойлерити, але фінал цієї історії перевершив будь-які очікування.

8. Знайдіть ціль, заради якої ви готові витримати 40, 100, 1000 відмов! Насправді чим сильніше ми боремося за власну ідею, тим наполегливіше пробиватимемося через ряди “ні”, доки не побачимо світла в кінці тунелю. Тому укладіть самі із собою неписаний договір: доки не отримаєте “так” — не відступите!

А що ж робити, якщо ви вже тричі прочитали книгу Цзя Цзяна, подивилися його виступ на TED-конференції, але досі боїтеся почути слово “ні”? Поставте собі одне-єдине запитання: що більше — моя мрія чи страх відмови? Впевнена, ви знаєте правильну відповідь.

Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.