4 943
11 хв
3 Червня, 2020

Сьогодні шуршимо про стосунки і їхні складові: здорові й токсичні взаємовідносини, власні й чужі кордони, правила успішної комунікації.
Наша гостя – психологиня Анна Мельник, авторка інстаграм-блогу про психологію @psy.page та експертка червневого майстер-класу “Стосунки” у спільноті “Пошуршимо?”.
Дивіться або читайте інтерв’ю
Так, звісно. Багато людей сприймають стосунки як належне і забувають над ними працювати. Нас з дитинства вчать працювати над домашнім завданням, а над відносинами – ні.
Це нездорові стосунки. Але перед тим, як розкрити цю тему глибше, хочу почати з того, що таке стосунки. Стосунки – це зв’язок між людьми. У різних випадках він буде тіснішим або слабшим.
Формулою здорових стосунків є поєднання трьох “К”: комунікація, кооперація, компроміс.
Ми комунікуємо з людьми, ділимося інтересами та знаходимо компроміс. Ми діємо як команда, займаємося спільними справами, вислуховуємо. Чудова ідея – взяти аркуш паперу й чітко написати собі, що ви вважаєте здоровими/нездоровими стосунками. Це допоможе вам краще зрозуміти, як їх побудувати. Здорові стосунки включають співчуття, повагу, вираження думки, свободу, почуття безпеки, турботу, взаємообмін, взаємну любов. Токсичні стосунки містять ревнощі, ненадійність, негатив, недовіру, приниження, зайві коментарі, егоїзм, надмірну критику, вимогливість, знецінення, скривдження.
У здорових стосунках ми відчуваємо терапевтичне зцілення.
У деяких випадках ми не можемо просто припинити спілкування з токсичними людьми, бо це можуть наші колеги або родичі. Але в наших силах зменшити їхній вплив на нас. Тобто ми можемо не розповідати їм багато про себе, не ділитися мріями, тому що вони це знецінюватимуть.
Подумайте логічно, навіщо це робити? Що ви хочете цим сказати? Це може нічого не змінити або ж навпаки – погіршити ситуацію.
Якщо ви підпадаєте під ті критерії, які я назвала раніше, ви можете помітити у собі токсичність.
Звісно, але треба над собою працювати.
Так, деякі з них хочуть це виправити і приходять до мене з цим запитом.
Коли ми говоримо про особисті кордони, у першу чергу ми вчимося чути себе: зрозуміти для себе, що справді вам імпонує. Важливо встановлювати не лише свої кордони, але й шанувати чужі. Коли ми вчимося поважати чиїсь межі, то автоматично даємо зрозуміти людям, що потрібно поважати і наші. Ось кілька порад як краще сформувати свої кордони та побудувати стосунки з іншими людьми:
Люди — істоти вільнолюбні. Довгий час ми боролися за наші права. Тому такі слова можуть сприйматися, наче тригерами, що обмежують свободу.
Читайте другу частину інтерв’ю з Анною, у розмові ми детально розбираємо проблематику токчисних стосунків.
Читайте також
Майстер-класи, що допоможуть пережити війну