Самооцінка: на чому базується і як її покращити?

admin
Поділитись

Як збудувати гармонійні стосунки самій із собою? Інфопростір тут як тут порадить любити себе й додати побільше пінки у ванну, не забути провести ревізію друзів, бо хтось з них точно виявиться “токсичним”. Та навряд чи все так просто. Ми поставили 3 питання експерткам платформи “Пошуршимо?“. З їхніх відповідей ви дізнаєтеся звідки проростає самооцінка, як розпізнати середовище, що зробить вас сильнішою й отримаєте практику, що допоможе фокусуватися на своїх чеснотах.

Любов до себе, самоцінність й самооцінка. В чому відмінність?

Наталка Шпот,
гештальт-терапевтка,

авторка МК “Покликання”

Справді, в цих поняттях легко заплутатись, бо всі три описують область стосунків з самим собою і, в ідеалі, мали б гармонійно доповнювати один одного. Відмінності все ж таки є, і вони більше в деталях і співвідношенні емоційного/раціонального.

Любов до себе — це бути самому собі найкращими у світі батьками: бути уважним до себе, прислухатись до своїх потреб та намагатись їх релевантно задовільняти, підтримувати себе в складні моменти, вміти турбуватись про себе, в тому числі й емоційно — розрізняти свої стани та знати, що є найвідповіднішим відгуком на них, формувати відповідне оточення та забезпечувати себе необхідними ресурсами.
Якщо коротко — приймати себе з любов’ю, визнаючи, що ви робите зараз найкраще для себе з того, що є можливим і доступним, аналізувати досвід, щоб наступного разу змогти ще краще.

Самоцінність формується на основі любові до себе і найближчими синонімами будуть такі слова як гідність та самоповага. Це здатність усвідомлювати, захищати, відстоювати свої інтереси в усіх аспектах життя — в транспорті, магазині, стосунках, професії, тощо з урахуванням ваших цінностей, тобто того, що на вашу думку робить вас вами.

Самооцінка містить найбільше раціонального, бо включає в себе і ставлення до себе, і якісне знайомство з собою, розуміння слабких і сильних сторін, власних можливостей і обмежень, етики та поведінки. Фактично, це емоційно забарвлений образ себе, збудований на основі минулого досвіду та відгуків значущих людей.

Чи існує адекватна самооцінка? Як правильно оцінювати себе й свої досягнення?

Надія Рогозіна,
лайф-коуч,
співавторка МК

“Реалізація задумів”

Я не люблю поняття “адекватна” самооцінка. Адже “адекватність” це суб’єктивне поняття. Натомість схиляюся до “здорової” самооцінки. Це коли сприйняття себе дозволяє людині ефективно функціонувати в житті, відчувати внутрішню гармонію та баланс між тим, “що я роблю” та “як я себе з цим почуваю”.

Втім в українському суспільстві, на жаль, не заведено сприяти здоровій самооцінці. Адже з дитинства дітей постійно зупиняють: “не хвалися”, “не привертай до себе уваги” і т.д. Тому у психологів в нашій країні ще довго буде багато роботи.

Самооцінка, по суті, — це набір переконань про себе. І як і будь-які переконання, їх можна міняти з допомогою простих інструментів. Мій улюблений — щоденник впевненості. Я раджу перед сном відповідати письмово на питання “Три причини чому я сьогодні молодець?”. Ця проста вправа переводить фокус уваги з недоліків на чесноти. Й ті й інші незмінно співіснують в кожній людині. Питання лише в тому, на що саме ми обираємо спиратися, рухаючись по життю.

Оточення людей – це те, що підсилює нас чи навпаки – блокує наш розвиток? Які ознаки середовища, що сприяє розвитку особистості?

Анна Мельник,
психологиня,
авторка МК
“Здорові стосунки”

В дитинстві оточення – це дзеркало, яке дає нам зрозуміти чого ми варті. Чуючи постійну критику та насміхання у свою сторону, ми звикаємо бути менш сміливими у втілені нових ідей, а коли чуємо підтримку та похвалу, розуміємо, що ми сильні. Відповідно, у нас поступово формується думка про те на що ми здатні.

Оточення людей – це однозначно те, що нас підсилює або послаблює. В роботі з клієнтами, я часто повторюю те, що скільки б розумних книг ви не читали, скільки б не працювали над саморозвитком та самопізнанням, все не дасть бажаних результатів, якщо ви будете повертатися в оточення, де вас принижують, знецінюють, критикують та висміюють.

Середовище, яке сприяє розвитку особистості, це те, де:

  • Вас чують, а не виправляють під свої шаблони;
  • Цікавляться вашою думкою та виявляють до неї щирий інтерес;
  • Люди розділяють із вами спільні життєві цінності;
  • Ви можете розслабитися, ви почуваєте в безпеці.

Турбота про себе – це обирати те середовище, де ви відчуваєте себе краще, а не навпаки.

Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.