Які цінності життя видатних українок?

Anastasiya Makhniuk
Поділитись

Зліва на право: Мар’яна Савка, Ірина Снітинська, Ірма Вітовська

Ця стаття – текстовий Patchwork із цитат українок Ірини Снітинської та Ірми Вітовської. Я вирішила не писати загальних вражень, втім й передруковувати книгу  “12 неймовірних жінок про цінності, які творять людину”  теж не збираюся. Сподіваюся, що думки, які вразили мене, зачеплять й вас. Чому цю книгу варто прочитати?

Бо в ній ідеться про цінності, які будують особистість й можуть змінювати цілу країну, про фундаментальні речі, на які можна спертися в часи кризи.  У цих інтерв’ю вловлюєш  близькі тобі питання, інсайти, проблеми, торкаєшся знайомих  побутових і професійних ситуацій  і це не дивно, адже з усіма 12-ма жінками в тебе є спільне – реалії українського життя. Від цього розмови стають тільки цікавішими.

До речі, цю книжку ми читаємо у лютому  в “Пошуршимо?”, спільноті  саморозвитку для жінок. Це нестандартний вибір, зазвичай  ком’юніті читає нон-фікшн й літературу з психології, суміжних тем. Але думки й погляди відомих українок виявилися вартими уваги й обговорення. Гайда з нами?

Ірина Снітинська

Знана як засновниця тренінгової компанії “Аґрус: Практика слова”, топтренерка з ораторської майстерності. З нею люди змінюють життя, долають страхи й опановують мистецтво доносити свої думки.  Та за першою освітою й досвідом праці Ірина акушер-гінеколог. Певен час вона працювала в медицині й допомогла прийти у світ новим людям. Тому, не дивно, що Ірина вирішила поділитися з нами такою цінністю як життя.

Просто довіряйте собі, слухайте себе більше, будьте трохи сміливішими, не бійтеся спалити мости, не бійтеся змінити комфортне, рутинне, можливо, одноманітне життя на нелегке, але надзвичайно цікаве – таке, в якому хочеться жити.

Чому саме цінність життя?

“Я вагалася, чи говорити любов, чи про довіру, чи про щастя. Було багато думок і напрямків розмови. Урешті я зрозуміла, що всі ці цінності –  про життя.”

Про відповідальність за життя

“Дорослі люди часто мені говорять: “Ти змінила моє життя”. Хоча, коли я була тренером-початківцем, для мене було дивно це чути. Я зараз я з вдячністю приймаю ці слова. Я тішуся через це і взагалі вважаю себе професіоналом. Але кілька днів тому я прочитала про гордість і про гординю і задумалася: коли тобі дається якийсь дар або якесь вміння надзвичайне, насправді це через тебе це вміння іде; це не ти, а через тебе йде дар. І не треба бути надто гордим, бо в гордих цей дар відбирають”.

Про якість життя

“Думаю, що кожен прояв життя, який би він не був, – це є нормально. І якщо ставитися так до всього, тоді ти просто починаєш жити кожним днем. І кожен день відчуваєш як цінність Ти не перебуваєш все життя у пошуках якогось ефемерного щастя. Це щастя з тобою весь час”.

В інтерв’ю ви знайдете дивовижну історію зміни діяльності Ірини Снітинської, роздуми про покликання, життя у різних проявах, відповіді на питання “чи відповідальні ми за життя наших близьких”, вибір оточення, а також таку цікаву цінність як неквапливість.

Ірма Вітовська

Українська акторка театру й кіно. Багатьом знайома ще з часів популярного телесеріалу “Леся + Рома”, який у 2005 році був екзотичним фруктом завдяки  україномовності героїв. А у 2019 ми країною кайфанули від її участі в кінокартині “Мої думки тихі”.  Лауреатка премій  «Золота дзиґа», «Телетріумф», «Київська пектораль» й бог зна скільки ще відзнак отримала мисткиня за своє життя. Але її діяльність – не лише “камера-мотор”.  

Ірма Вітовська давно волонтерить: допомагає збором коштів  для хворих діток  й українських військових.  Вона ініціювала та виконала головну роль в арт-проєкті «Оскар і рожева пані», який збирав кошти для невиліковно хворих дітей. Гонорар пішов на паліативні дитячі відділення, а також на виїзні бригади, які будуть працювати з такими дітьми. Також Ірма Вітовська віддала на лікування поранених в АТО більшу частину свого гонорару за зйомки у фільмі «Пограбування по-жіночому».  І це лише дещиця того, що вона робить.  Не дивно, з огляду на діяльність Ірми, що для розмови вона обрала цінність милосердя.

Милосердя – це спосіб життя, те, що приносить щастя. Це необхідність – віддавати, дарувати почуття – приходить поступово…Але потім вона приносить неймовірне відчуття щастя. Не позбавляйте себе щастя!

Що таке милосердя?

“Милосердя – серцю миле. Милосердя для мене завжди було, мабуть, причиною реагування організму на чужий біль. Але не просто реагування. Піти пожаліти може кожен. Мене часто питають, як я могла їздити  у дитячі хоспіси чи паліативні відділення, бо якщо не знаєте, останні роки  в цьому полягає моя волонтерська робота – змусити чиновників рухатися в напрямку розробки паліативної програми для дітей, закріпити законодавчо ці системи. І хтось питає: “Як ви можете їздити до таких дітей? Я не можу цього бачити, мені так важко…” І так зручно бути на дивані доброю, як каже Людмила Андріїшин – одна із ініціаторів і засновників першого дитячого хоспісу. Ви зі мною зараз погодитеся, що в українців є тенденція прилюдно жаліти, але нічого не робити? Я помітила, що найбільший гріх – це жити на людей. Це теж хвороба: не для людей, а на людей. Ми так залежимо від думки, що про нас скажуть, так залежимо від того як ми прийдемо, як будемо виглядати, як накриємо на стіл…

Як “працює” милосердя? 

“Одна зайва миска борщу бомжу щодня – це є милосердя для того, хто не може давати  великі кошти. Ну, миску борщу він може дати? Або просто зігріти, віддати старий шалик? весь час мати потребу в цьому. Потреба давати – це і є те, що мило серцю. Воно надзвичайно приємно, і з часом, коли один-два рази зробити це системно, у вас організм очищається. І вже без цього не може існувати. Ви не помічаєте, як воно обов’язково працює на вас, навіть не вертається матеріальними речами, а повертається здоров’ям, емоціями, друзями, пригодами. У вас менше депресій, у вас менше хвилювань, тому що завжди бумеранг. Він щоразу летить і повертається. Мені здається, цей закон повинен бути.”

Також в інтерв’ю Ірма Вітовська ділиться своїми думками про реакції українців на страждання ближнього, благодійність, про український театр та кіно, державну політику, війну й про систему цінностей цілої країни.

Чого чекати ще у книзі “12 неймовірних жінок про цінності, які творять людину” від не менш неймовірної і талановитої Мар’яни Савки, авторки й укладачки цих інтерв’ю? Відверті розмови з представницями літературної, політичної й громадської сфер. Нестандартні підходи до питань рівності, незалежності, справедливості, толерантності, вдячності, любові й то ще не все)

Якщо вам сподобався формат статті – ставте плюс у коментарях й ми продовжимо серію публікацій про видатних українок. 

Якщо зрозуміли, що ця книга мусить бути у вашій бібліотеці зазирніть у магазин “Наш формат”.

Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.