Як відпочити у світі вічно зайнятих людей? 6 порад від Клаудії Гаммонд

Сафроньєва Галина
Поділитись

Слухайте або читайте статтю. Це займе 10 хвилин.

Я сідаю на десять хвилин перед вікном, аби трохи перепочити. Позаду залишилося кілька уроків англійської мови, попереду — численні робочі завдання, тож зараз — ідеальний час для перепочинку. “А чому б тобі не перевірити Trello?” — гукає мій мозок і я на автопілоті відкриваю програму. Знову залипаю на п’ять хвилин. Далі чую знайомий голос: “Слухай, давно ти не перевіряла статистики про коронавірус” і рука автоматично набирає в гуглі пошуковий запит “коронавірус Україна”. Минає ще п’ять хвилин і тут я розумію, що провалила найважливіше завдання дня — відпочити! Вільного часу не залишається, тож я переходжу до виконання робочих завдань. І так по колу.

А вам знайома така ситуація, коли мозок навідріз відмовляється відпочивати? Коли ви ніби й прогулюєтеся парком, але при цьому в голові виникають десятки нагадувань про те, що слід зробити на наступному тижні, які “хвости” підтягнути на роботі, які рахунки оплатити? У мене таке буває ледь не щодня, тож якщо ви відчуваєте, що страждаєте на залежність від зайнятості (яка при цьому не дорівнює продуктивності), Клаудія Гаммонд може стати вашим книготерапевтом на кілька годин. Вона навчить як переводити подих у мегазайнятому світі, який возвеличує to do-списки, але так мало уваги приділяє відновленню.

Терапевтичний ефект від книжки “Мистецтво відпочинку”: висновки учасниць спільноти “Пошуршимо?”

Щомісяця у спільноті “Пошуршимо?” ми читаємо й обговорюємо одну книгу. У квітні центральною стала книга “Мистецтво відпочинку”. До її обговорення долучилося чимало дівчат, кожна з яких по-своєму відчула терапевтичний ефект після прочитання навіть кількох сторінок. Тож сьогодні поділимося з вами найцікавішими рефлексіями, які, сподіваємося, стануть вам в пригоді та ще більше заохотять читати Клаудію Гаммонд.

Відеоконференція з обговорення книги у спільноті “Пошуршимо?”

“Квадратне дихання” — техніка для приборкання паніки

Учасниці спільноти Наталі Матюшенко імпонує науковий підхід авторки, яка подає точку зору науки, зокрема, через численні соціальні експерименти: “Мені подобається, як авторка обґрунтовує різні погляди на один і той самий спосіб проведення часу. Вона виявляє свою позицію, але при цьому прагне бути неупередженою”. Як стверджує Наталя, деякі речі в книзі є простими, але водночас дуже глибокими —  як-от, наприклад, техніка усвідомленого дихання “Квадратне дихання”. В чому її суть? Коли до вас підступає паніка, потрібно знайти квадрат або прямокутник. Ви дивитеся на цю фігуру і, починаючи з верхнього лівого кута, видихаєте та одночасно проводите уявну лінію до правого кута. Затримуєте дихання, продовжуєте лінію вниз, до нижнього правого кута. Видихаєте, простежуючи нижню грань фігури, а потім промальовуєте подумки відрізок від нижнього лівого кута до верхнього. Цю техніку можна виконувати стільки, скільки потрібно до повного моменту релаксації та заспокоєння.

Телевізор, щоб розвантажитися?

“Для мене справжнім відкриттям стала фраза “Відпочинок —  це все те, що людина вважає заспокійливим”, — ділиться Ірина Сивак, ще одна учасниця ком’юніті, —  Якщо комп’ютерні ігри заспокоюють, то чому би не пограти? Після прочитання книги я зрозуміла, що взагалі не вмію відпочивати. І якщо раніше мала дуже упереджене ставлення до телебачення, то зараз готова натиснути на пульт заради фільму, що мене наповнює”. Що ж про це говорить сама авторка? “Можливо, варто переосмислити вечірній перегляд телебачення, сприймаючи його як заслужену винагороду за важкий робочий день, а не як вияв вашого неробства”. У всьому важлива поміркованість — ось головне правило Клаудії Гаммонд.

Найкращий відпочинок — зміна діяльності

Наталя Мендель вважає, що не завжди одні й ті ж самі дії можна вважати відпочинком. Для дівчини наведення порядку у власній шафі асоціюється із порядком у думках. Але інша справа, коли ти змушена прибирати через гармидер, що накопичився у кімнаті. “Для мене найкращий відпочинок — зміна діяльності. І цю фразу я постійно повторюю діткам у школі, з якими працюю, адже вони часто нарікають, що вже втомилися. Тож це так круто, коли ти можеш щось пописати, потім вийти на вулицю, поспостерігати за природою і перемкнутися на щось інше”.

Якщо вас цікавить тема внутрішніх сил та ресурсів — зверніть увагу цей майстер-клас

img

Спочатку закриваємо “базу”

Свою книжку Клаудія Гаммонд писала на основі опитування “Тест на відпочинок”, в якому взяло участь 18 тисяч осіб по різних куточках земної кулі. Власне, не дивно, що перебування на природі стало одним із ТОПваріантів проведення вільного часу за результатами опитування. Але все залежить від контексту, тобто від ситуації, в якій людина перебуває. Адже коли ти виснажена, засмучена чи голодна, то прогулянка не завжди допомагає. Тетяна Максимчук спершу піклується про “базу”: “Для мене важливо виспатися та простежити за здоровим харчуванням, а вже потім можна розглядати інші способи відпочинку. Наприклад, коли я лягаю спати о 22-ій, то набагато краще почуваюся вранці, аніж якби дивилася ввечері допізна серіал, розслабляючись психологічно”. І справді, не всі типи відпочинку є однаково корисними для всіх. Клаудія Гаммонд детально пояснює, чому байдикування —  не найкращий спосіб проведення часу для людей, у яких депресія, або ж прослуховування музики може загнати у ще більший стрес тих, хто себе почуває на нулі. 

Релакс без докорів сумління

Після прочитання книжки Наталя Курилко переосмислила важливість релаксу під час прийняття ванни (цьому, до речі, присвячено цілий розділ “Мистецтва відпочинку”): “Навіть під час ремонту ми з чоловіком ставили собі запитання — обрати душову кабіну чи ванну? З точки зору економії простору, ми схилялися до душу, але все ж вирішили залишити другий варіант. І якщо раніше мене дивували люди, що часто приймають ванну, то зараз я думаю: “А чому б ні?” Наталія зазначає, що нам пора припинити вигадувати різні справи, коли нема чим зайнятися: “Це цілком нормально не відчувати докорів сумління, коли ти відпочиваєш. І я хочу спробувати це впровадити у своє життя”.

Припиніть вигадувати собі різні справи, аби лиш бути зайнятими.

Як відпочивати 5 годин на день? Реальні поради для “нереальних” бажань

А як відпочиваєте ви? Слухаючи з друзями музику чи усамітнившись у кімнаті? Вигулюючи собаку надворі чи приймаючи теплу ванну з аромасвічками? Як стверджує Клаудія Гаммонд, планування вільного часу таке ж важливе, як і формування списку справ. Згідно з “Тестом на відпочинок” люди з найкращим самопочуттям відпочивали щоденно від п’яти до шести годин. Це може видатися нереальним в умовах нашої постійної зайнятості, проте ми можемо відпочивати навіть тоді, коли наші руки працюють —  наприклад, під час готування їжі, складання одягу, вишивання, виготовлення щось своїми руками чи малювання. Головне правило —  дозволити собі бути вільними від докорів сумління та не робити із праці фетиш.

6 складових мистецтва відпочинку

На закінчення хочу запропонувати вам кілька компонентів мистецтва відпочинку від авторки однойменної книги:

  • Відпочити від інших людей
  • Відпочити душею і тілом
  • Виснажити тіло задля розумового відпочинку
  • Відволіктися від клопотів
  • Дозволити розуму поблукати
  • Дати собі побайдикувати

Забуте мистецтво відпочинку нам слід відновлювати вже й негайно. “Безсмертні поні” швидко вигорають і стають смертними; ще жодна людина наприкінці свого життя не шкодувала про малу кількість робочих годин, натомість сумувала за втраченими можливостями дозвілля. Я дописую цей текст і біжу заварювати чай, а що зробите ви? Пишіть у коментарях.

Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.