Думай і дій як есенціаліст! 5 антикризових порад

Сафроньєва Галина
Поділитись

Зізнаюся чесно: писати відгук на книгу про самоорганізацію спершу видавалося місією нездійсненною або ж навіть недоречною в час російської агресії. Цьому я опиралася майже місяць, мовляв, кому зараз такий відгук буде актуальним? Надворі війна, люди змушені втікати з домівок, переїжджати за тисячі кілометрів, їхні проблеми значно важливіші аніж те, про що пише Грег Маккеон. Так я думала до минулої п’ятниці, а далі вирішила знайти в книзі “Без зусиль” те, що можна використати у наших реаліях прямо сьогодні, а також після перемоги України.


Автором концепції есенціалізм є Грег Маккеон. Він автор книг “Есенціалізм” та “Без зусиль”, генеральний директор McKeown Inc. Допомагає людям та компаніям досягати результатів через мистецтво визначення пріоритетів. Серед його клієнтів Adobe, Apple, Google, Facebook, Pixar, Salesforce.com, Symantec, Twitter, VMware и Yahoo !.


Отож, спробую додати трохи есенціального мислення в кризовий час, використовуючи і трансформуючи поради Грега Маккеона:

Зосередьтеся на тому, що у вас є, а не чого бракує

У час війни ми по-особливому переосмислюємо наше матеріальне становище, оскільки розуміємо, що найдорожчі речі можна вмістити в одну валізку. На додаток, в мене виникає враження, що навіть ті люди, які були схильні постійно скаржитися на нестачу чогось, зараз поводяться абсолютно по-іншому, закликаючи інших цінувати те, що в них вже є. “Вдячність — потужна штука. Вона — каталізатор. Вона забирає в негативних емоцій кисень, потрібний для життя”, — стверджує Маккеон. 

Я можу лише додати від себе одну річ: якщо вам важко знайти привід для вдячності в цей нелегкий час, то підійдіть до дзеркала і подивіться на своє відображення. Хіба той факт, що ви живі й маєте дах над головою не заслуговує на подяку? Якщо ви сьогодні зранку снідали, то ви набагато щасливіші, аніж тисячі людей, які зараз сидять без їжі в холодних підвалах, очікуючи на допомогу. Якщо ви прийняли теплий душ чи висушили волосся феном, то це ще одна нагода подякувати за електрику вдома, адже є ті, хто кілька днів не мав доступу до такого блага цивілізації. Навіть якщо ви емоційно та фізично виснажені, зверніть увагу на ваше дихання: той факт, що ваші легені підіймаються догори, вже робить вас найщасливішими людьми у світі, на відміну від тих, хто сьогодні так і не прокинувся.

Раптом це може бути просто? 

У книзі автор наводить приклад прибирання свого кабінету, зокрема проблеми зі старим принтером, що тижнями стояв на підлозі, займаючи багато місця. При цьому він був нефункціональний, тож виконував роль виключно предмета інтер’єру. Щоразу, коли Маккеон дивився на нього, у голові виникало безліч пунктів плану, що з ним слід зробити: замінити чорнило, знайти потенційного покупця або ж віддати безкоштовно, і в підсумку принтер так і залишався на своєму місці. Яким же був результат таких довгих розмірковувань? Автор побачив з вікна кабінету іншого чоловіка, який працював в тій самій будівлі, і запитав, чи не треба йому безкоштовний принтер. “Між питанням і вирішенням проблеми минуло дві хвилини”, — підсумовує Маккеон. 

Тепер маю запитання до вас: чи є щось у вашому домі, що викликає певний дискомфорт і перенавантаження, так би мовити “особистий принтер”, долю якого ви ніяк не можете вирішити? Можливо, це  іграшки вашої дитини, які накопичувалися роками і зараз лежать без діла? Можливо, це одяг, який ви не носите ще зі студентських років, але який зараз так потрібен людям, що приїхали з інших міст України? Можливо, це набір постелі, який вам подарували на весілля, але який було шкода розпаковувати?

Так-от, зараз якраз ідеальний час розстатися з усім цим, віддавши його на потреби тих, хто опинився без даху над головою. Адрес таких гуманітарних центрів збору є дуже багато, тому все, що від вас потрібно — це  зробити крок назустріч.

Вирішіть як насправді виглядатиме фініш

Як зазначає автор, коли ми чітко розуміємо, яким буде остаточний продукт, це допомагає нам не лише завершити його, а й почати. Тут під словом “продукт” мені хотілося б написати інше — “ціль”. Можливо, дехто вважає, що постановка цілей у час війни — річ марна, але я впевнена, що після нашої перемоги життя поступово повертатиметься до старого ритму, тому ми знову будуватимемо плани. Так чому би не почати це робити зараз? Звісно, ніхто не може дати 100%-ї гарантії, що вони втіляться саме так, як ви собі уявите, але навіть перший крок до прописування “фінального продукту” вам значно полегшить процес його завершення. 

Маю яскравий приклад зі свого життя: моя близька подруга зараз перебуває на окупованій території, намагаючись максимально повернутися до щоденних довоєнних рутин. Час від часу вона ловить себе на думці, що втрачає оптимізм, але тоді я беру на себе ініціативу і вкотре нагадую про її старі плани: поїхати на навчання за кордон. “Просто сядь і розпиши покроково, який це матиме вигляд для тебе, коли ти прибудеш до нової країни”, — зазвичай так починається наша переписка. І я бачу, що такі маленькі нагадування допомагають їй рухатися вперед, попри ворожі танки перед вікнами та довжелезні черги людей перед магазинами. 

Триматися за старі плани та мрії — це рятівна соломинка для моєї подруги, яка прекрасно розуміє, що рано чи пізно життя дасть зелене світло для всього, що вона задумала. Тож чи маєте ви такий план для свого майбутнього? 

Один раз вивчити щось правильне — корисна річ

Ґреґ Маккеон радить пробуджувати в собі допитливість до зовнішнього світу, отримуючи від нього знання, які можна буде використати не один раз: “Якщо інвестувати енергію наперед, можна потім знову й знову отримувати результати без зусиль”. Якщо ви ловите себе на думці, що вже третю годину поспіль читаєте новини в телефоні, то спробуйте поставити собі три запитання: 

  • Що я зроблю з інформацією, яку зараз споживаю? 
  • Яку користь вона мені дає? 
  • Чи є щось важливіше зараз, ніж перегляд стрічки новин? 

Я впевнена, що ваш дорогоцінний час можна було б використати для більш корисних цілей у майбутньому: наприклад, вдома пройти онлайн-курс із першої домедичної допомоги. Або ж взяти кілька уроків української, якщо вона не є для вас рідною і ви боїтеся робити помилки. Як варіант можна почати опановувати нову професію, не виходячи з дому, адже ваші старання однозначно увінчаються успіхом. Якщо ж ви досі стверджуєте, що надто зайняті для цього, то прошу лише про одне: подивіться на статистику вашого екранного часу і зробіть відповідні висновки.

Максимально автоматизуйте нагадування

У час постійного стресу ми схильні забувати про різноманітні побутові справи: від оплати комунальних послуг до планових медичних оглядів чи привітань із днем народження. Чому би це все не автоматизувати, аби не забивати мозок зайвою інформацією? 

Гугл-календар доступний усім, тому ви можете встановити щомісячні нагадування про сплату рахунків або ж раз на пів року вносити до календаря візит до стоматолога. Можливо, ви маєте платні версії певних додатків на телефоні, які скоро закінчуються? Зараз якраз нагода переглянути ваші підписки і залишити лише актуальні. Якщо у вашої бабусі день народження через три тижні, то запишіть цю подію до календаря також. Ви не можете бути впевнені в тому, що на тлі воєнних подій пам’ятатимете про кожну важливу людину та дату її народження. 

Ґреґ Маккеон також правильно зауважу, що автоматизація може працювати як на вас, так і проти: “Якщо ви автоматизуєте неважливе, воно теж відбуватиметься, а ви про це не замислюватиметеся”. Тому будьте уважними до завдань і нагадувань, які встановлюєте.


Я не знаю, чи ви зараз читаєте цю статтю за чашкою теплого чаю у власному будинку, чи сидячи в холодному підвалі кілька годин поспіль. Але хочу вам нагадати про одне: ви однаково цінні, незалежно від місця перебування та життєвих обставин навколо. Тож продовжуймо вірити в перемогу, а спільнота “Пошуршимо?” нехай стане для вас острівцем надії в цей нелегкий час!

Хочете підтримати нашу платформу саморозвитку фінансово? Здійсніть благодійний внесок на доступну вам суму; підтримайте нас самі на Patreon або розкажіть про нього іноземцям, адже тут ми створюємо англомовний контент. Зробіть покупку у нашому Etsy магазин й поділіться ним з друзями, виручені кошти з продажів йдуть на ЗСУ.
Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.