Концентрація та фокус – місія (не)можлива?

Наталія Тимків
Поділитись

«За цей тиждень у вас 16 збережених файлів, які ви ще не відкривали» – звучить знайомо? А скільки у вас закладок у браузері чи Трелло, скільки збережених листів (раптом колись знадобиться?)

Як свідчить мій досвід – збережені вкладки стають в нагоді – 3-5 рази на рік, а коли я їх відкриваю, то виявляється – що там всього лише красивий заголовок, а матеріал неактуальний або одна «вода». Може варто натискати кнопку «Зберегти допис» – так часто? Ось так, Facebook наштовхнув мене на думку про те, чому важко сфокусуватись і прочитати пост чи статтю одразу, щоб не нагромаджувати стоси непотребу.

То чи можливо залишатись сфокусованим у сучасному світі, сповненому тонною доступної інформації? Моя відповідь – так, якщо ви знаєте причину свого розфокусу.

Які можуть бути причини?

1. Безлад на робочому місці, та папках на комп’ютері, забагато додатків в телефоні. Іноді наведення порядку дає навіть терапевтичний ефект 😊

2. Невміння розставляти пріоритети. Мій нещодавно відкритий у книзі «Одна справа» помічник у цій справі: при плануванні дня/тижня/місяця давати собі відповідь на запитання – «Яку одну справу я можу зробити, щоб коли я її зроблю, усе інше стало легшим, або взагалі неважливим?». Також можна знайти відповіді у МК “Фокус” на платформі “Пошуршимо?” від Тані Пилипчук.

3. Відсутність відпочинку для мозку. Неврологи-дослідники виявили, що коли ми даємо мозку відпочити від виконання завдання, він займається обробкою та об’єднанням отриманої інформації. Тобто, саме в цей час він вчиться та аналізує. Тепер ви знаєте, чому найкращі ідеї приходять до вас під час рутинних справ – коли ви миєте посуд, чи бігаєте на стадіоні – у мозку нарешті з’явився час на обробку всього, що ви у нього вкладали 😊

4. Прокрастинація (її причини теж потрібно виявити).

5. Проблеми зі здоров’ям – Синдром Дефіциту Уваги (СДУ), депресія, тривожні розлади (обсесивно-компульсивний синдром), наслідки стресу, деякі захворювання щитовидної залози.

Промоніторивши свій планер, та аналіз виконаних і невиконаних завдань, я дійшла висновку, що основними факторами ризику для мене є – безлад та бажання накопичення (накупити 20 книг, і з них прочитати цілком і повністю лише дві), і нехтування паузами, необхідними мозку.

Для того, щоб перемкнути увагу із задачі на задачу потрібно багато енергії. Для того ж, щоб сконцентруватися потрібно менше енергії. Це означає, що люди, які зосереджуються на одному завданні не тільки будуть робити більше, але й будуть менш втомленими та виснаженими в результаті.

«Організована свідомість», Даніель Дж. Левітін

Мої ритуали профілактики та подолання розфокусування:

1. Прибрати своє робоче місце, залишити під рукою лише те, що знадобиться найближчим часом. Таким чином, мій зір не зможе знайти на чому зачепитись, і повернеться до монітора.

2. В браузері Chrome є чудовий додаток One Tab – коли я працюю над однією важливою задачою, або презентую свій екран – я згортаю всі вкладки в одну. Після завершення завдання або «шерінгу» екрану, переглядаю всі відкриті вкладки у вигляді списку і вирішую, які можна закрити – просто натиснувши «хрестик» біля конкретного посилання.

3. Під час дзвінків, та онлайн зустрічей вмикаю Focus Assist на комп’ютері – це чудовий додаток у Windows, який дозволяє вам налаштувати різні режими – наприклад – лише пріоритети – і ви вказуєте від кого саме показувати вам сповіщення певний час, або лише алярм – наприклад не показувати жодних сповіщень, окрім листів від вашого керівника.

4. Якщо голова гуде і сповнена думок – допомагає free writing – послідовне виписування всіх ідей (я завела для цього окремий блокнот), послідовне виписування списку справ (інший блокнот).

5. Дихальні практики, медитація та майндфулнес. Для медитації я використовую додаток Svitlo – україномовні, приємний голос начитки, різної довжини та для різних потреб (ранкова мотивація і щось заспокійливе перед сном). Стосовно дихальних практик то опишу тут дві: седативне (коли потрібно розслабитись, зняти напругу) та тонізуюче дихання.

Техніка седативного дихання

Почніть дихати дещо повільніше, ніж ви зазвичай це робите. Для цього зосередьтеся на процесі видиху – тоді вдих, наче залишиться поза сферою вашої уваги. Якщо робити все правильно, то видих стане довшим за вдих. Це сприятиме релаксації. Пауз робити не варто, очі, за бажанням, можна заплющити.

Техніка тонізуючого дихання

Дихайте дещо активніше, ніж ви це робите зазвичай. Тут, навпаки, зосередьте всю увагу на процесі вдиху. При цьому ваш видих стане трохи довшим за вдих. Це нормально. Головне, не робіть пауз між дихальними циклами, а процес дихання має бути злегка посилений за рахунок підвищеної концентрації на ньому, а не фізичного напруження. Якщо все виконується правильно, невдовзі ви відчуєте прилив сил.

6. 10-хв перерва на йогу, чи фізичну активність. Легка фізична активність чудово вмикає мозок.

7. Чашка кави з лимоном, постійний запас води біля робочого місця, здоровий перекус під рукою – горішки чи авокадо. Тут в допомогу прийде книга «Їжа для мозку».

8. Відволічіть органи чуття  –  увімкніть улюблений тип музики, який приносить вам розслаблення, бажано інструментальної, щоб не відволікатись на слова, можна увімкнути білий шум. Інтернет сповнений цього добра – додаток Noisly наприклад чудово імітує звуки дощу, лісу, багаття. Можна перемикатись за рахунок тактильних відчуттів (м’яч-антистрес, чи тканина специфічної фактури) чи візуальних (відео з котиками, ось ваш зоряний час).

9. Вправа – зворотній відлік. Перед тим, як приступити до виконання якоїсь задачі – проговорити про себе чи вголос 5-4-3-2-1! Мозок вмикається, наче за порухом чарівної палички.

10. Переговори з собою та обіцянка винагороди після виконаного завдання. Наприклад, заповнюючи звіти (не найулюбленіша частина роботи) я запалюю аромасвічки, аромапалички, і вмикаю музику під настрій, часом додаю до цього списку шматок торту чи тістечко з Сільпо. Так мій організм менше втомлюється від виконання енергозатратних завдань.

Який би спосіб ви не вибрали, пам’ятайте що його ефект буде тимчасовий, якщо ви не визначите причину неможливості сконцентруватись. Ось короткий список літератури, який може дати підказки, де шукати причини:

  • Джейн Б.Бурка, Ленора М. Юен Прокрастинація. Чому ви вдаєтеся до неї і що можна зробити із цим вже сьогодні.
  • Гері Келлер, Джей Папасан. Одна справа. Як робити менше, а встигати більше.
  • Керолін Вебб. Живи на всі сто. Як зробити свій день продуктивним.
Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.