Як перетворити мистецтво мрії на мистецтво дії? Про людей-сканерів і дайверів

Сафроньєва Галина
Поділитись

Читайте або слухайте статтю. Це займе 11 хвилин.

Якби ще років п’ять тому мені хтось сказав, що я буду читати і опрацьовувати (!) книжки Барбари Шер про мріяння, я би іронічно посміхнулася і видала звук “ги-ги” — точно такий же, як в ослика зі “Шреку”. Зараз мені 29 і я вчуся мріяти. Так, це не жарт, а справжнє мистецтво, на яке у нас так бракує часу.

Барбара Шер здобула шалено велику популярність за кордоном після виходу книжки “Мистецтво мріяти” ще в далекому 1979-му році, однак українською її переклали лише кілька років тому. Оскільки тираж цього видання вже закінчився, ми обрали книгою березня інше чтиво — “Мрій правильно. Як зрозуміти, чого ти насправді бажаєш і як цього досягти”. Тож якщо ви вважаєте себе мегаскептиками в питаннях мрій або ж навпаки постійно живете ілюзіями, а не діями, – вмощуйтеся зручніше, шоу розпочинається!

На фото письменниця Барбара Шер

Що потрібно пам’ятати перед тим, як починати читати Барбару Шер?

1) Це не книга “на один раз”: для кращого ефекту до неї потрібно повертатися раз на 2-3 роки – таким чином, ви зможете підживлювати іскру мріяння, що ледь-ледь жевріє у вашій душі.

2) Це не читання перед сном: якщо ви таки вирішите взяти “Мрій правильно” до свого ліжка, то не заснете як мінімум ще кілька годин, адже в голові будуть вибудовуватися численні плани та ідеї на майбутнє.

3) Це не книга про рожевих слоненят і казкових єдинорогів: це своєрідний сеанс із психологом, який все розставить на свої місця.

4) Це не панацея від усіх проблем. Більше того, ефект після прочитання може бути прямо протилежним – у вас з’явиться більше запитань до себе, ніж відповідей. І в цьому прекрасність цього видання.

Отож, якщо ви ще не передумали читати, то беріть олівець (ручку, фломастер, маркер) в руки – і поїхали!

Барбара Шер ділить свою книгу на 14 розділів (і тут одразу моя порада — вам не обов’язково читати всі підряд, можна обрати декілька). Аби краще зрозуміти зміст кожного, можете почитати вступне слово, в якому авторка чітко пояснює різницю між цільовою аудиторією.

Наприклад, якщо ви щойно закінчили школу, то радимо почати із розділу 9 “Допоможіть! Я ще не готовий народитися”. Якщо ваш внутрішній голос постійно підкидає все нові й нові варіанти майбутнього професійного шляху, а ви губитеся в цьому переліку, тоді для вас розділ 6 — “Я хочу забагато й не можу зосередитися”. Якщо ви так само, як і я, є досить обережною людиною і не дуже любите йти на ризик, тоді в четвертому розділі “Певна справа” Барбара Шер розповість вам про те, чому слід якнайшвидше відірватися від берега і пливти. 

Але перед тим, як починати складати плани на майбутнє, слід добре проаналізувати своє минуле — власне, саме там заховано чимало “скарбів”, що не дають нам рухатися в омріяному напрямку.

Поради для самоаналізу від Барбари Шер

1. Запишіть, чого від вас очікувала сім’я: про що говорили батьки, брати або сестри, дідусі-бабусі. Можливо, це були фрази на зразок: “У нас всі лікарі, тож і ти будеш лікаркою”, “Твоя сестра стала юристкою, тож ти теж маєш йти по її стопах!”, “Та народи дітей і сиди вдома”. Запишіть поіменно всіх ваших родичів і думки, які вони висловлювали. Не стримуйте себе, пишіть довгий-довгий список. Зробили? Чудово. Рухаємося далі.

2. Запишіть фрази-заборони, які ви чули в дитинстві: наприклад, “Ти не можеш стати художницею, бо всі митці мало заробляють”, “Кому треба той твій дизайн?”, “Які літаки? У нашій сім”ї ніхто не був пілотом!”, “Професія А є непрестижною, краще обери професію Б”. Часто саме ці нав’язані думки закорінилися в нашій свідомості і не відпускають нас у вільне плавання.

3. Сформулюйте образ людини, яка мала би втілювати в собі всі, до найменших дрібниць, очікування вашої сім”ї. Барбара Шер радить тут додати креативу і навіть використати вирізки з журналів чи газет, аби вийшло цікавіше. Ось як це зробила одна з її учениць: Аніта вирізала фото бізнес-леді, додала до нього обличчя черниці і розмістила цей колаж на тлі африканського поселення. Вона відійшла на крок і промовила фразу: “Ось так. Тепер усі щасливі!”. Спробуйте і ви зробити такий фотоколаж, а тоді просто відпустіть думку про те, що можна відповідати абсолютно всім очікуванням. Це неможливо.

Сканери й дайвери: як тип особистості впливає на наше життя

Після пропрацювання каменів спотикання з дитинства у вас може настати логічна пауза, пов’язана із тим, що ви не знаєте, куди далі рухатися, адже є сила-силенна варіантів. Тут в пригоді стане розділ 6 — “Я хочу забагато й не можу зосередитися”. Як розповідає Барбара Шер, існує дві причини, чому нас цікавить так багато речей, між якими ми постійно розпорошуємося, але не досягаємо конкретного результату. Власне ці дві причини правильніше було би назвати двома типами особистості:

Сканери — це люди, які люблять усе спробувати. Тобто, вони хочуть вивчати і астрономію, і біологію, і фінанси, і міжнародне право. Усе навколо їх приваблює своєю невідомістю, але зазвичай суспільство маркує їх “невизначеними” або “ледарями, що так і не можуть почати працювати”. Насправді, сканери мають прекрасний набір навичок – вони з легкістю адаптуються до нових культур і є дуже гнучкими; навчаються швидко і отримують насолоду від того, що вивчають. Здебільшого головною проблемою сканерів є знайти одну роботу, яка дасть їм шанс використати свій талант.

Дайвери —  люди, які насолоджуються глибиною. Це професійні вчені, спортсмени, люди мистецтва і всі ті, хто затримується в одній професії на десятиліття, а то й більше. Дайвери не задовільняються азами справи, вони хочуть опанувати її до кінця, стати справжніми чемпіонами у своїй сфері. Але тут Барбара Шер додає одну ремарку: коли щось стоїть на заваді бажанню дайвера, він часто живе як сканер і це робить його дуже нещасним. Саме тому коли є багато відкритих можливостей, він не здатен їх бачити, а сидить і нічого не робить. “Ви повинні завжди повертатися до роботи, то що це найкращі ліки для нещасного дайвера – працювати над чимось, поки він не стане справжнім майстром”, — і тут важко не погодитися! 

Бюро знахідок для мрій

Якщо ідея зі сканерами та дайверами вам видається складною, тод спробуйте дуже просту річ — “Бюро знахідок для мрій”. Це якраз той спосіб, який ви можете використати прямо зараз (ні-ні, не зараз, а після прочитання цієї статті): візьміть маленьку коробочку з-під взуття, поставте її біля свого робочого місця. І щоразу, коли виникають в голові думки переключитися з однієї справи, яку ви робите, на іншу, запишіть їх на окремих папірцях.

Наприклад, зараз ви читаєте цю статтю, паралельно працюючи над створенням вашого власного онлайн-курсу, але мозок вмикає режим захисту і просто кричить про відпочинок на Гаваях чи волонтерство у притулку для тварин. Ви записуєте цю ідею на папірчик, мовчки кладете в коробку біля столу і продовжуєте далі працювати над своїм продуктом. Повірте, ви будете здивовані, коли побачите через кілька днів коробку, вщент наповнену ідеями, які могли би зруйнувати все те, чим ви зараз займаєтеся. Можливо, через певний час у вас дійсно буде вільна година-дві, аби переглянути свої нотатки. Що ж, тоді настане прекрасний момент для втілення своїх мрій!

“Що ж, ідеї цікаві, але не для мене”, — можете подумати ви, але я запевняю: give it a try. Просто спробуйте почати бодай з однієї вправи. Виділіть 15 хвилин для того, аби розібратися із усіма незакритими питаннями, що нависли над вами, немов Дамоклів меч. Це може бути важко, неприємно, інколи навіть до сліз боляче (у книзі ви знайдете кілька таких сентиментальних історій, що надихнуть рухатися далі), але крізь біль ми вчимося долати перешкоди, що стоять на шляху до омріяного майбутнього.

Якщо навіть саме слово “мрія” у вас викликає скептичну усмішку, то ласкаво просимо до клубу тих, хто перетворює мрію на дію — тут вам завжди раді!

Долучайтеся у спільноту саморозвитку “Пошуршимо?”. Це онлайн ком`юніті для жінок, що разом творять продуктивне життя в гармонії з собою. У спільноті щомісяця відбуваються майстер-класи, відеоконференції, спілкування в чатах, діє книжковий клуб. долучитись

Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.