Що варто знати про планування в умовах невизначеності

Фідкевич Саша
Поділитись

Я переконана, що майже все у світі підвладне двом речам: бажанням і страхам. Теми планування це також стосується. З однієї сторони ми прагнемо ставити цілі та отримувати результати. А з іншої — маємо певні обґрунтовані побоювання. Звісно, усі ми зараз знаходимося в різних умовах — хтось у більшій безпеці, хтось у меншій. Але планувати потрібно і тим, і іншим. Поясню чому.

По-перше, планування — це чудовий інструмент для фіксації завтрашнього дня. В той час, коли війна забрала у нас минуле життя, все, що нам залишається — сформувати майбутнє. Записуючи задачі на день, тиждень або місяць, ми створюємо образ стабільного майбутнього. Таким чином з’являється натхнення рухатися вперед. По-друге, планування позитивно впливає на психічний стан. Адже не тільки знижує тривожність, а й повертає відчуття контролю над власним життям.

Найпоширеніші страхи планування

Я планую, а плани скасовуються

Певна, всі згадали ранок 24 лютого, коли все заплановане в одну секунду полетіло шкереберть. Тут важливо усвідомлювати, що в житті трапляються події, на які ми не маємо жодного впливу. Деякі плани скасовуються через війну, інші — перестають бути актуальними чи пріоритетними. Та саме від нас залежить, як ми будемо реагувати на ці зміни. Можна, звісно, образитися на світ, перестати будь-що робити  чи вибрати позицію жертви. А можна — навчитися адаптуватися до чинних обставин.

Я планую, а енергії на виконання немає

Очевидно, справа не в планах, а в життєвому ресурсі. Щоб мати сили планувати та реалізовувати, найперше варто подбати про свій емоційний та фізичний стан. Інакше, жодна система планування не врятує. Спробуйте повернути собі ресурсність через відпочинок, сон, секс, хобі та інформаційний детокс. Жага до життя автоматично активізує потяг до виконання запланованих задач і цілей. Якщо ж цього не трапилося, варто переглянути список планів. Ймовірно, деякі з них не відповідають вашим істинним бажанням.

Я не планую, адже боюсь, що не здійсниться

У такому випадку проблема захована у власній невпевненості. Щоб планувати ефективно, варто повірити у свої сили. Саме вони впливають на виконання поставлених цілей. Список справ із записника не може реалізувати себе самостійно. Для цього потрібне не тільки ваше активне включення та бажання працювати на результат, а й сміливість зіштовхнутися з новими викликами.

Я не планую, бо боюся успіху

Річ у тому, що на рівні свідомості ми можемо чогось дуже прагнути. Втім, коли наближаємося до бажаного, нас відразу зупиняє страх, що заплановане здійсниться. Так ми перестаємо будувати плани, бо не готові проживати їх успіх. Ми боїмося не тільки нової відповідальності, а й підвищеної до себе уваги з боку суспільства. Тут важливо пам’ятати, що сила страху криється в його незнанні. Спробуйте сконцентруватися на тому, що вас лякає. Як тільки ви зрозумієте природу страху, зможете мінімізувати його вплив на ваше життя. 

Я планую неправильно

Корінь цього страху варто шукати у перфекціонізмі. У своїх друзів та колег ви могли бачити красиві записники із наліпками, стильно оформлений Notion чи будь-які інші додатки для планування. Але кожного разу, коли ви намагаєтеся повторити їх досвід, нічого не виходить. Все тому, що природа вашого “неправильно” захована у самій методології планування. Щоб побороти цей страх, необхідно знайти свій комфортний метод побудови планів. А для цього — спробувати різні інструменти та додатки. Й головне — не боятися зіпсувати першу сторінку нового блокноту.

Як почати планувати

Просте планування не займає багато часу. Натомість допомагає зекономити кілька дорогоцінних годин. Коротка схема, яка допоможе розпочати чи продовжити свій шлях у всесвіт планування виглядає наступним чином.

1. Випишіть все, що ви хотіли б зробити протягом місяця. Розділіть список задач на особисті та робочі. А також на ті, які можна реалізувати швидко, й ті, що потребують більше часу для виконання.

2. На початку тижня, а краще у неділю ввечері, сотворіть план із завдань на тиждень, обираючи з попереднього списку.

3. Кожного ранку позначайте ті задачі, які хочете виконати протягом дня. Не намагайтесь обрати більше, ніж зможете реалізувати. Також спробуйте групувати плани тематично. Наприклад, фінансові питання виконуйте в один день, а побутові — в інший. Поступово викреслюйте все, що зроблено.

4. Якщо на тижні з’являються нові завдання, дописуйте їх в кінець списку.

5. Перепишіть все невиконане на нову сторінку та додайте до нового тижневого плану задач. Дотримуйтеся такого порядку дій кожного тижня. Це допоможе сформувати звичку планування.

Замість висновків

Планування — не примус. Це всього-на-всього список справ, який ви використовуєте для ефективного тайм-менеджменту та втілення своїх цілей. Тож не варто заганяти себе у кут. Будьте відкриті до змін та не бійтеся будувати нові плани, на місці старих. І пам’ятайте, будь-яке досягнення починається із рішення спробувати.

Якщо вам відгукнулася ця стаття — поділіться нею у соцмережах.
Отримай доступ до секретного контенту  — ставай патроном платформи “Пошуршимо?” Тільки тут і ніде більше: онлайн-воркшопи з експертами, бекстейдж бізнес-проецсів, унікальна стаття… Дізнавайся більше на Patreon! ⠀ PATREON
Напиши, якщо тобі відгукнулося

Поділитись

Читайте також

.